+90 530 763 09 70
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ansys Sistem Gereksinimleri

23 Ekim 2021
205 kez görüntülendi
Ansys Sistem Gereksinimleri

Ansys yazılımı, simülasyon alanında lider bir programdır. Böylece her versiyonda yeni, inovatif özelliklerde araçlar geliştirerek gelişim yolunda devam etmektedir. Amaç dünyada bütün olayların simülasyonunu yapabilmektir. Böyle kapsamlı bir yazılımın çalıştırılacağı bilgisayar nasıl seçilir? İşte bu noktada bilgi vermek, özellikle Ansys öğrenmeye başlayanlar için Ansys sistem gereksinimleri üzerine güzel bilgiler içermektedir. Bu arada Ansys konusunda yetkili bayi üzerinden eğitim almak isterseniz ‘Ansys Eğitimi‘ makalemizi okuyabilirsiniz.

İş İstasyonu Nedir? ve Ansys Sistem Gereksinimleri

Konuyu açıklamaya ilk olarak iş istasyonu nedir? sorusunun cevabı ile başlayalım. Günlük yaşamımızda kullandığımız bilgisayarlar bulunmaktadır. Bu bilgisayarlar daha çok metin programları, resim, internet ve diğer işlemleri yapmak üzere kullandığımız bilgisayarlardır. Ayrıca yine oyun oymamak üzere geliştirilmiş, yüksek ekran kartı özelliklerine sahip bilgisayarlardır. Bir bilgisayarda bulunan parçalar; veri depolama diski, RAM modülleri, işlemciler, ana kart, güç kaynağı, sitem fanı, ekran kartı, ses kartı, işlemci soğutma sistemi gibi parçalardır. Bu parçalar arasında işlemci ve RAM performans açısından, ekran kartı da yine görüntü açısından son derece önemlidir. Örneğin yine bilgisayarın çalışması için işletim sistemine ihtiyaç duyarız. Pek çok işlemi sistemi olmasına rağmen ‘Windows’ işletim sistemi en çok kullanılan işletim sistemidir. Ek olarak bu işletim sistemi hakkında detaylı bilgiye ‘Microsoft‘ web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Evet, asıl soru olan iş istasyonu hakkında bilgi vermek isteriz. İş istasyonu, Workstation, adından da belli olduğu üzere iş geliştiren kişilerin kullandığı bilgisayarlardır. Normal bilgisayarlara göre daha fazla özelliğe sahiptirler. Sıradan bilgisayarlardan farklı olarak karmaşık ve daha profesyonel çalışmalar için kullanılır. Örneğin büyük veriler, karmaşık veri işlemleri, 3D modelleme, simülasyon, render gibi işlemleri yapmak üzere kullanılırlar. Örneğin bir CFD analizi yani Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği problemi çözmek istediğimizde günlerce, belki aylarca simülasyon yapılması gerekmektedir. İşte bu noktada iş istasyonları devreye girmektedir.

Bir Nümerik Simülasyon Çalışmasında Etkili Faktörler

Bir nümerik simülasyon işleminde yazılım dışında bilgisayarın özelliklerinden en etkili parametreler hangisidir gibi bir soru sorabiliriz. Örneğin bir araç çarpışma simülasyonu yaptığımızı düşünelim. İşte bu noktada en çok etkili bilgisayar özelliği işlemci ve RAM özellikleridir. İşlemcide öne çıkan özellik çekirdek sayısı ve hızıdır. Aslında işlemci bilgisayar birimlerinin çalışmasını ve veri akışını kontrol etmekte olan elektronik bir aygıt olarak tanımlanabilir. Yine bilgisayarın beynidir, gerekli işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlar. Bütün işlemleri işlemci sağlamaktadır.

Bu konuda örnek bir işlemci vermek isterim. Simülasyon çalışmalarında çokça kullanılan bir işlemci olan Intel Xeon Phi 7210 işlemcidir. Özellikleri açısından incelendiği zaman;

Çekirdek sayısı: 64

İşlemci temel frekansı: 1.30 GHz

Maks Turbo Frekansı: 1.50 GHz

Ön Bellek: 32 MB L2 Cache

TDP: 215 W

VID Voltaj Aralığı: 0.550-1.125V’dir.

Bu özelliklerdeki bir işlemcinin bulunduğu ve buna paralel olarak RAM barındıran bir bilgisayarda bir çok simülasyonu rahatlıkla yapabiliriz. Örneğin bu işlemcide toplam 384 GB RAM bellek kullanabiliriz.

Ansys sistem gereksinimleri

Önerilen Ansys Sistem Gereksinimleri

Aslında ne iş yapacağınıza göre bu öneriler değişecektir. Eğer öğrenciyseniz ve temel düzeyle simülasyonlar yapacaksanız başlayacağınız bilgisayar minimum 8GB RAM, 4 çekirdekli bilgisayar ve mümkün ise SSD harddisk olmalıdır. Fakat orta seviye simülasyonlar yapacaksanız bir üst aşamaya geçebilirsiniz. Özellikleri 32 GB RAM, 6 çekirdek ve 500 GB SSD harddisk, bunun yanında orta seviye bir ekran kartı fazlası ile işinizi göreceksiniz. Daha üst seviye bir simülasyon için 12 çekirdek, 24 çekirdek, 64 ve daha üstü çekirdek seçeneğine çıkabilirsiniz. Bu özelliklere uygun olarak RAM bellek, SSD harddisk ve ekran kartı eklemeniz gerekmektedir. Ansys sistem gereksinimlerini belirlerken yine dikkate almanız gereken şey sahip olduğunuz yazılımın çekirdek sayısıdır. Ansys lisanslama işlemlerinde çekirdek sayısına göre lisans satışı yapılmaktadır. Temelde 4 çekirdekli lisanslar satılmakta ve öğrenci sürümü bu kapasitededir.

Öğrenci versiyonu için önerilen minimum sistem özellikleri 4GB RAM, 4 çekirdek ve temel seviye bir ekran kartıdır. Bu özellikteki bilgisayarda temel seviye bir çok eğitici simülasyon örneklerini çözebilir ve sonuçları raporlayabilirsiniz. Başlangıç aşaması için yeterli özelliklerdir, fakat daha kapsamlı işlemler için özellikleri arttırmanız gerekmektedir.

Ansys İçin Bilgisayar Özellikleri

Ansys yazılımı için bilgisayar özellikleri makalede detaylı anlatılmıştır. Bir önceki paragrafta detaylı bilgi var olmasına rağmen burada yüksek hızdaki harddisklerden bahsetmek istiyoruz. Harddisk bilgisayarınızda veri depolama merkezidir. Kullanmak için gerekli olan bilgi ve yüklemelere gerek duyulmaktadır. HDD yani Hard Disk olarak öne çıkmaktadır. SSD veya yeni versiyon olan M2 hardiskler okuma yazma hızları açısından simülasyonları son derece hızlandıran türleridir. Örneğin normal SSD cihazların okuma yazma hızları 543 MB ve 516 MB seviyesindedir. M2 SSD’lerin ise okuma yazma hızları 1750MB ve 1650MB civarındadır. Normal SATA harddisklerin ise sadece okuma yazma hızı sadece 70MB civarındadır. Nümerik simülasyonlarda okuma yazma hızı son derece önemlidir. Çünkü çözüm anında çözdüğü verilerin hızlı bir şekilde yazılması gerekmekte, ayrıca yazılan bu verilerinde hızlı bir şekilde açılıp görüntülenebilmelidir. SSD ve üstü harddisk kullanmak her zaman avantajlıdır.

ansys sistem gereksinimleri ve harddisk çeşitleri

Ansys İçin İş İstasyonu ve Bilgisayar Satın Almak İçin Bize Ulaşın

Ansys yazılımı satış, eğitim ve teknik destek bayisi olan Marsis İnovasyon, aynı zamanda iş istasyonu ve bilgisayar seçimi, satın alınması noktasında müşterilerine destek sağlamaktadır. İhtiyaçlarınıza uygun iş istasyonu ve bilgisayarın seçimi ve satışı konusunda irtibat kurun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. Mehmet Dağdelen dedi ki:

    Ansys satın aldığımız Marsis İnovasyon, ayrıca bilgisayarda önererek mükemmel bir alt yapı kurduk. Teşekkür ederiz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?